Katonai Alakulatok

MN-MH alakulatok története

Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandár

2005


Alaprendeltetése:

• az államhatár biztosításában, az ország fegyveres védelmében való részvétel nemzeti, vagy koalíciós parancsnokság alárendeltségében;
• katonai feladatok végrehajtása a haza védelme, a szövetségben vállalt kötelezettségekből eredő, valamint békeműveletekben vállalt feladatok teljesítése során;
• válságkezelés feladataiban való részvétel;
• a katonai szervezet magasabb készenlétbe helyezhetőségének biztosítása;
• a személyi állomány általános katonai és szakkiképzése, harcászati felkészítése;
• harci-technikai eszközök, anyagok, harc-és gépjárművek hadrafoghatósága;
• erőivel és eszközeivel az országot és a lakosságot ért elemi csapások, rendkívüli időjárás okozta következmények felszámolásában és egyéb váratlan feladatok végrehajtásában való részvétel;
• a tiszt-és tiszthelyettes képzés gyakorlati feladatai biztosításában való részvétel

A dandár szolgálati alárendeltségébe tartozik a Magyar Honvédség 25/88 Könnyű Vegyes Zászlóalj. A katonai szervezet az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP), parancsnokának szolgálati alárendeltségébe tartozik.



A dandár fő feladatai:

• Az ország fegyveres védelmében való részvétel nemzeti, vagy szövetséges parancsnokság alárendeltségében.
• A NATO tagországainak megsegítésében való részvétel az V. cikkely szerinti kollektív védelem keretein belül.
• A Magyar Köztársaság határai mentén kialakult válsághelyzetben az államhatár biztosítása.
• Béketámogató műveletekben való részvétel.
• A polgári lakosság segítése katasztrófa-, vagy katasztrófával fenyegető helyzetekben.



Az alakulat története:

A 25. Klapka György Lövészdandár a Magyar Honvédség szárazföldi csapatai közül az egyik legnagyobb katonai szervezet. A dandár több mint öt évtizeddel ezelőtti megalakulása óta számos változáson ment keresztül. Ezek érintették a feladatrendszert, a szervezeti felépítést, a technikát és a személyi állományt.
A dandár jogelődje a 17. Önálló Nehézharckocsi és Rohamlöveg Ezred volt. Az alakulat felállítását 1950. októberében, a kiképzést pedig novemberben kezdték meg Székesfehérváron. A katonai szervezet 1951. április 26-án csapatzászlót kapott a Székesfehérvári Könnyűipari Szerszámgépgyártól. Ezt a zászlót ma a Hadtörténeti Intézet és Múzeum őrzi. Még ebben az évben az ezred áttelepült Sárbogárdra. Az alakulat 1953-ban diszlokált Bajra. A katonai szervezet megnevezése ettől kezdve 31. Nehézharckocsi és Rohamlöveg Ezred.
1956-ban a nehézharckocsikat és rohamlövegeket T-34-es harckocsikra cserélték. Az alakulat hadrendi megnevezése is változott, ettől kezdve, mint 25. Harckocsi Ezred folytatódott a szervezet története.
1957. húsvétján az ezred áttelepült jelenlegi laktanyájába Tatára.
1961. őszén technikaváltás történt, amikor is lecserélték a T-34-es típusú harckocsikat T-34 M típusúakra.
1962-ben, elsőként a Magyar Néphadseregben, T-55 típusú harckocsikkal szerelték fel az alakulatot.
1978. volt talán a legnagyobb minőségi változás éve. A hadseregben szintén először a 25. Harckocsi Ezredet szerelték fel a T-72-es típusú harckocsikkal. 1985-ben az alakulat részt vett a díszszemlén, jó eredménnyel.
1986. ismét a változások éve volt a katonai szervezetnél. Ebben az évben állt rendszerbe a SILKA-t felváltó SZTRELA légvédelmi rakétakomplexum, és az újonnan felállított önjáró tüzérosztálynál a 2SZ1 „GVOZGYIKA” 122 mm önjáró löveg. Ekkor állt fel az alakulat gépesített lövészzászlóalja, amit BMP-1 gyalogsági harcjárművel szereltek fel. Ezt az évet már lényegében dandár szervezetben fejezte be az ezred, de hivatalosan csak 1987-ben alakult át 25. Harckocsi Dandárrá.

A rendszerváltás után megkezdődött a hadsereg átalakítása. Az első hónapokban döntés született arról, hogy az alakulatok az addigi hadrendi megnevezés és MN szám mellé egy könnyen megjegyezhető nevet vehetnek fel. A dandár a Klapka György név felvétele mellett döntött. 1990. áprilisában sikerült a kapcsolatot felvenni a néhai tábornok egyik leszármazottjával, az akkor még Düsseldorfban élő Klapka Györggyel. Az üzletember hozzájárult a név felvételéhez. Május 4-én a katonai szervezet felvette a hős tábornok, Klapka György nevét, aki Komárom várának 1849-es védője volt, amelyet többszörös túlerő ellen a világosi fegyverletétel után hat hétig hősiesen védett csapataival. Az alakulat a 25. Klapka György Harckocsi Dandár megnevezést kapta.
Az 1991-es év több esemény szempontjából is nagy jelentőségű volt. Katonai szervezetünk részt vett Mindszenthy József hercegprímás újratemetésének és II: János Pál pápa látogatásának biztosítási feladataiban. Még ebben az évben Tata város önkormányzata csapatzászlót adományozott a dandár részére.
1995. végén az 1. Katonai Kerületparancsnokság megszűnésével az alakulat a székesfehérvári 4. Gépesített Hadtest alárendeltségébe került. Új megnevezése 25. Klapka György Önálló Gépesített Dandár lett.
1997-ben katonai szervezetünk gépesített lövészdandár lett és a ceglédi 3. Gépesített Hadosztály alárendeltségébe került. A neve is újra változott, 25. Klapka György Gépesített Lövészdandárra. Ebben az évben megkezdődtek a NATO csatlakozás előkészületei.
1999. a NATO csatlakozás éve. Ezzel egyidejűleg a dandár az ARRC parancsnokság, közvetlenül az Amerikai Egyesült Államok 1. Páncélos Hadosztályának alárendeltségébe kerül. A NATO csatlakozás tiszteletére rendezett Atlanti Tavasz elnevezésű központi ünnepségnek is a tatai laktanya adott otthont március 13-án.
A 21. század új feladatokat tartogat a dandár számára. 2000. júliusától kezdve folyamatos kihívást jelent a KFOR kontingens állományának biztosítása. A koszovói misszióval kapcsolatos feladatok végigkísérik mindennapjainkat.
2001-ben a tatai dandár a megszűnő 3. Gépesített Hadosztály Parancsnokságtól átkerült a Szárazföldi Vezérkar alárendeltségébe.
2004-ben újabb nagy változás volt katonai szervezetünk életében. Ismét fegyvernemi váltás történt. Az alakulat májustól felvette a 25. Klapka György Könnyű Lövészdandár nevet. Ez szinte minden területen érezteti hatását. Változott a technika, leadásra kerültek a 2SZ1 „GVOZGYIKA” 122 mm önjáró lövegek és a BMP-1 gyalogsági harcjárművek. Rendszerbe állították a BTR-80 és a BTR-80A típusú harcjárműveket. A szervezeti változások szempontjából a dandár alárendeltségébe került a szolnoki Könnyű Vegyes Ezredből megalakult 25/88. Könnyű vegyes zászlóalj. A katonai szervezetünkből október 1-től kivált és önálló egységként működik tovább a harckocsi zászlóalj, 11. Hunyadi Mátyás Harckocsi Zászlóalj néven.
2005. novemberében a szövetségen belüli vállalások teljesítése keretében végbemenő átalakítás következtében a 25. Klapka György Könnyű Lövészdandár állományából a 12. Légvédelmi Rakétadandár állományába diszlokált a Légvédelmi Rakétaüteg.
A haderő átszervezés következtében az alakulat 2007. március 01-től az MH 25. Klapka György Lövészdandár nevet viseli. Ezzel egyidejűleg felszámolásra került a MH 11. Hunyadi Mátyás Harckocsi Zászlóalj, az ágyútarackos tüzérosztály, a páncéltörő rakétaosztály, melyek állományából megalakításra került a Harcitámogató Zászlóalj. A logisztikai zászlóalj, a híradószázad és az egészségügyi központ is felszámolásra került.
A haderő-átalakítás további lépéseként újraalakult a logisztikai zászlóalj és az egészségügyi központ, a dandár a jelenlegi felépítésével 2008. június 1-től működik.


Az alakulat parancsnokai:







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 29
Heti: 181
Havi: 708
Össz.: 365 658

Látogatottság növelés
Oldal: MH 25. Klapka György Lövészdandár
Katonai Alakulatok - © 2008 - 2024 - alakulatok.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »